Portugalia

Portugalia – piękny, europejski kraj z ciekawą historią, bogatą kulturą i licznymi atrakcjami. To niewielkie, położone nad morzem państwo przez cały rok przyciąga turystów z całego świata. Znajduje się tu wiele zabytków, muzeów, ceni się również smaczną kuchnię i doskonałą muzykę. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej powodom, dla których Portugalia jest jednym z chętniej wybieranych destynacji urlopowych.

Piękne widoki, łagodny klimat

Portugalia jest najdalej na zachód położonym krajem europejskim. Leży nad Oceanem Atlantyckim, co przekłada się na jej klimat, który określany jest jako śródziemnomorski oceaniczny. Zimą panują tu temperatury oscylujące w okolicach 12°C, latem, w zależności od lokalizacji, temperatura osiąga między 30 a 40°C. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem warunków naturalnych – istnieją masywy górskie, wyżyny, niziny i wybrzeża o różnorodnym ukształtowaniu. Występuje tu roślinność charakterystyczna zarówno dla klimatu umiarkowanego (lasy liściaste) jak i śródziemnomorskiego (lasy iglaste, krzewy).

Kultura, sztuka, język

W kraju tym obowiązuje język portugalski. Co ciekawe, oprócz Portugalii języka portugalskiego używa się także w Brazylii, Mozambiku, Angoli, Republice Zielonego Przylądka i kilku innych krajach wyspiarskich. Łącznie językiem tym posługuje się ponad 250 milionów ludzi na całym świecie! Muzea, ośrodki kulturalne, klasztory, sanktuaria, budowle militarne z kilkusetletnią historią oraz sale koncertowe – to jedynie kilka z ciekawych obiektów wartych odwiedzenia w Portugalii. Kraj ten słynie również z pięknej muzyki. Tradycyjnie wykonuje się melancholijne pieśni fado, którym towarzyszy gra na gitarze.

Uczta dla podniebienia

Kuchnia portugalska kojarzy się przede wszystkim z owocami morza i doskonałym winem. Tradycyjne dania są proste, pożywne i zdrowe, a najbardziej charakterystyczną potrawą jest bacalhau, czyli danie z dorsza, które przyrządzane jest na kilkaset sposobów. Oprócz ryb, w Portugalii spożywa się także dużo mięsa wołowego i wieprzowego, popularne są także gulasze warzywne, zupy, ostre sery oraz nadziewane budyniem ciasta.

Portugalia to piękny, różnorodny kraj zachwycający bogatą historią, pięknymi krajobrazami jak i serdecznymi, sympatycznymi mieszkańcami. Nie będą się tu nudzić amatorzy pieszych wędrówek, koneserzy sztuki ani miłośnicy poznawania nowych osób. Teraz, kiedy już wiemy ile do zaoferowania ma ten śliczny nadmorski kraj, zostaje nam tylko poduczyć się języka, zakupić bilet i wyruszyć w niesamowitą podróż.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.