Język hiszpański – łatwy czy trudny?

Językiem hiszpańskim posługuje się aż 650 milionów ludzi. Jest językiem urzędowym w dwudziestu państwach obu Ameryk od Meksyku po Argentynę. Ponadto szacuje się, że około 35 milionów obywateli Stanów Zjednoczonych rozmawia ze sobą tym właśnie językiem. Co ciekawe w samej Hiszpanii istnieje kilka dialektów. Współczesne standardy literackie wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, aby odróżnić go od innych języków używanych w Hiszpanii. W poszczególnych regionach Hiszpanii, zdominowanych w przeszłości przez Królestwo Kastylii zachowały się języki rdzenne, m.in. kataloński, galisyjski, baskijski. Decydując się na podjęcie nauki języka hiszpańskiego, będziemy uczyli się właśnie standardu literackiego.

Czy język hiszpański może przysparzać trudności?

Język hiszpański w pierwszym kontakcie wydaje się łatwy i nieskomplikowany. Faktycznie wymowa dla Polaków jest względnie intuicyjna i wystarczy nauczenie się kilku prostych zasad, aby wiedzieć, jak czytać słowa. Zazwyczaj charakterystyczne dla hiszpańskiego dźwięki nie sprawiają użytkownikowi języka polskiego trudności. Oczywiście im dalej w las tym trudniej. Podobnie jest w przypadku gramatyki. Oczywiście ma on całkiem sporo logiki i regularności. Odmiana czasowników przy pewnej wprawie może stać się intuicyjna. Jednakże pojawiają się również trudności. Ciężkie do opanowania mogą być czasy, szczególnie te przeszłe – „los pasados”, jak również tryb łączący czasownika „subjuntivo”. Ten drugi może sprawiać szczególny problem, ponieważ nie mamy jego odpowiednika w języku polskim, dlatego wydaje się być tworem zupełnie abstrakcyjnym.

Wybór pomocy naukowych do nauki języka

Szybkość uczenia się języka hiszpańskiego, ani żadnego innego, nie wynika z faktu czy jest on łatwy czy też trudny. Najważniejsza jest własna praca i dobór odpowiednich pomocy naukowych. Oprócz klasycznych podręczników i książek z gramatyką, warto zaopatrzyć się również w różnego typu multimedia, ebooki i audiobooki, które z pewnością ułatwią naukę. Na późniejszym etapie nauki, warto również zagłębić się w zagadnienia kulturowe, pozwalające zrozumieć wiele kontekstów językowych.
Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.