Jak przygotować się do kursu języka hiszpańskiego?

Język hiszpański, tuż po angielskim, opanował świat. Być może nigdy nie byliśmy w Hiszpanii osobiście, ale wielokrotnie słyszeliśmy piosenki czy oglądaliśmy filmy lub seriale nagrywane w tym języku. Zgodzimy się zatem, że język ten nie tylko pięknie brzmi, ale jego znajomość otwiera także przed nami wiele nowych możliwości. Dlatego tak wiele osób decyduje się na kurs nauki języka hiszpańskiego. Czy jednak sam kurs wystarczy, by móc się posługiwać tym językiem poprawnie i płynnie? Jak powinniśmy przygotować się do takiego kursu? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Wrzuć na luz!

Pierwsze tygodnie czy miesiące kursu językowego mogą być stresujące. Nowe otoczenie, nowa sytuacja, zupełnie odmienne słownictwo i gramatyka niż znane nam dotychczas – tak wiele niewiadomych potrafi wpędzić w zakłopotanie. Często martwimy się, że nie poradzimy sobie z nauką języka obcego, albo załamujemy, gdy od samego początku coś nam nie wychodzi. Takie podejście nie ułatwi nam jednak nauki – przeciwnie, może nas zablokować tak bardzo, że się poddamy i zrezygnujemy z realizacji swoich marzeń językowych. Dlatego radzimy - wrzuć na luz! Poczytaj opinie o szkole językowej, dowiedz się, jak przebiegają w niej zajęcia, jaka panuje atmosfera. Poznaj ludzi, z którymi jesteś w grupie. Nie załamuj się, kiedy od razu czegoś nie zrozumiesz – tylko konsekwentna praca i uparte dążenie do celu przyniosą Ci sukces. Ale najważniejszą rzeczą, która pomoże Ci przełamać lęk i obawy przed rozpoczęciem kursu języka hiszpańskiego, będzie dobre przygotowanie się do niego. W jaki sposób możesz to zrobić?

Obeznanie z językiem

Kiedy zupełnie nie znasz języka i wybierasz się na kurs, możesz poczuć się jak ktoś rzucony na głęboką wodę. To zrozumiałe - podczas pierwszych kilku lekcji nauczyciel nie będzie w stanie wytłumaczyć Ci wszystkiego, a zanim sam poukładasz sobie w głowie wszystkie zasady gramatyczne i stylistyczne, może minąć parę miesięcy, a nawet lat. Dlatego warto już przed pójściem na kurs zacząć pomału zapoznawać się z językiem. Nawet jeśli niewiele z tego zrozumiesz – samo słuchanie języka, jego brzmienia, dźwięczności, sposobu wypowiadania poszczególnych słów czy zdań, to już będzie ogromna pomoc w wyzwaniu, jakie Cię czeka. W jaki sposób możesz to zrobić?

  • Słuchanie - postaraj się jak najwięcej słuchać w języku, którego chcesz się nauczyć. Piosenki będą dobrą pomocą, choć często śpiewane w nich słowa zlewają się w jedno i ciężko je rozróżnić. Dlatego lepszym pomysłem może być oglądanie seriali czy filmów po hiszpańsku - ale z polskimi lub (jeszcze lepiej!) hiszpańskimi napisami.
  • Mówienie - kiedy już z grubsza osłuchasz się z językiem, nie wahaj się nim mówić. Nie chodzi nam oczywiście o rozmowy z rodowitymi Hiszpanami – na to może być jeszcze za wcześnie. Kiedy jednak jesteś w domu czy w pracy, powtarzaj sobie słowa, które już znasz. Próbuj budować proste zdania i mów nimi sam do siebie lub do swojego zwierzaka. Choć na początku może to się wydawać śmieszne, takie ćwiczenia naprawdę są bardzo pomocne w przełamywaniu bariery językowej - a właśnie mówienie jest w nauce nowego języka zazwyczaj najtrudniejsze.
  • Czytanie – samo słuchanie i mówienie na niewiele się zda, kiedy przyjdzie Ci zapoznać się z tekstem pisanym po hiszpańsku. Słowa, które słyszymy, często wyglądają zupełnie inaczej na papierze. Dlatego warto, oprócz podręcznika do nauki języka, zainwestować także w inne książki w języku hiszpańskim, które będą ogromną pomocą przy uczeniu się go. Nie muszą to być wcale książki objaśniające gramatykę czy inne zasady językowe. Na początek możesz zainwestować w książkę dla dzieci czy młodzieży, gdzie konstrukcje zdaniowe nie są zbyt skomplikowane, ale pozwalają zrozumieć podstawowe zasady języka. Jeśli masz też swoją ulubioną książkę po polsku, możesz poprosić o sprowadzenie jej w języku hiszpańskim! Taka lektura będzie nie tylko nowym, ciekawym doświadczeniem, ale także świetną praktyczną lekcją językową.

Powyższe rady pozwolą Ci na ogólne zapoznanie się z językiem jeszcze przed rozpoczęciem kursu, ale nie znaczy to, że nie możesz się do nich stosować także w jego trakcie. Generalnie wszystkie z tych zwyczajów pozwolą Ci dużo szybciej opanować język i posługiwać się nim płynnie na poziomie komunikatywnym. Co jednak najważniejsze - nigdy się nie poddawaj! Cierpliwość i konsekwencja to twój najlepszy przyjaciel w dążeniu do nauczenia się języka hiszpańskiego.

Udostępnij ten wpis

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili