Cechy dobrych podręczników do nauki języka hiszpańskiego

Wymagania formalne

Może nie decydują o tym, czy podręcznik jest rzeczywiście przydatny, ale gwarantują, że publikacja jest poprawna merytorycznie. Zwracajmy uwagę, czy pomoc dydaktyczna, po którą sięgamy, spełnia wymogi Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (ESOKJ). Jest to istotne, jeśli planujemy uzyskać certyfikat potwierdzający stopień opanowania przez nas języka obcego.

Skuteczność nauczania

Dobry podręcznik będzie stymulował proces nauki i zachęcał do rozwoju. Praca z nim powinna sprawić, że poznamy i opanujemy język hiszpański. W dobrym podręczniku nauki języka hiszpańskiego znajdziemy ukierunkowanie na komunikatywność i zadaniowość, realizowane poprzez:

  • Układ treści – przejrzysty i logiczny. Prezentowane kategorie i słownictwo muszą tworzyć zrozumiały system. Porządek podkreśla rozplanowany układ części, tabeli, repetytoriów itp.
  • Dobór tematyki – aktualna i realistyczna. Interesujące zagadnienia poruszające współczesne problemy w powiązaniu z prawdziwym życiem pozwalają na szybsze przyswojenie języka. Warto docenić ciekawostki o kulturze Hiszpanii.
  • Nauka gramatyki – systemowa i poparta konkretnymi przykładami, które spotkamy na co dzień w języku hiszpańskim. Wówczas szybciej opanuje się reguły rządzące gramatyką hiszpańską.
  • Nauka słownictwa – według logiki i częstotliwości pojawiania się w języku. Aby wzmacniać kompetencje komunikacyjne, przykłady oraz zadania powinny operować współczesnym zasobem leksykalnym, również potocyzmami.
  • Frazeologia i dialekty – idiomy, jak i potoczne zwroty należy przyswajać systematycznie. Podręcznik powinien uczyć, że współczesny język hiszpański ze Starego Kontynentu różni się od tego, którego używają mieszkańcy Ameryki Łacińskiej, a i w obrębie samej Hiszpanii występują różnice dialektyczne.
  • Pomysłowe zadania – przyswojenie języka wymaga powtarzania. Ciekawe i zróżnicowane ćwiczenia poprawią efektywność.
  • Atrakcyjne wydanie – nie ocenia się książki po okładce, ale estetycznie wykonane pomoce uprzyjemniają naukę i podnoszą jej jakość.

Dobre podręczniki poza materiałem w postaci lekcji mają bogatą ofertę dodatkową w postaci książki w formie e-booka, nagrań audio z transkrypcjami do ściągnięcia ze strony wydawnictwa, dodatkowych ćwiczeń gramatycznych, poradników metodycznych dla nauczycieli, materiałów do kserowania, płyty CD lub DVD, dodatkowych lekturek do czytania i dostęp do dedykowanych platform on-line. Pozwala to na pogłębianie umiejętności poza zajęciami na kursie, samodzielną naukę w przypadku samouków i dostęp do treści 24 godziny na dobę. Dobre podręczniki za zaplanowane w taki sposób aby kontynuując naukę na kolejnych poziomach korzystać z przerobionego materiału i mierzyć osiągany postęp.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.