7 ciekawostek związanych z językiem hiszpańskim

Język hiszpański należy do najpiękniejszych i najbardziej melodyjnych języków świata. Choć nie jest trudno się go nauczyć, wiąże się z nim wiele interesujących i zabawnych ciekawostek, o których warto wiedzieć, jeżeli chce się opanować go w pełni. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy więc 7 ciekawostek, które powinniście znać, jeżeli hiszpański jest Waszą prawdziwą pasją.

Co warto wiedzieć o języku hiszpańskim?

Wśród najdziwniejszych i najciekawszych ciekawostek związanych z językiem hiszpańskim warto wymienić następujące fakty:

  • Zdrobnienia i zgrubienia – nieodłączny element słowa mówionego

Nie znajdziemy ich zbyt wiele w literaturze hiszpańskojęzycznej. Jednak rozmawiając z Hiszpanami – niezależnie od ich wieku czy płci – możemy być zaskoczeni tym, jak wielu zdrobnień i zgrubień będą oni używać. Formy te wykorzystywane są po to, by nadać wypowiedzi znaczenia emocjonalnego. Jeżeli więc znamy hiszpański jedynie z książek i kursów językowych, to nawet jeśli posługujemy się nim płynnie, możemy z początku mieć problemy ze zrozumieniem swoich rozmówców.

  • Szybkość wypowiedzi

Uważa się, że hiszpański należy do najszybszych języków świata. Wiąże się to z wysoką liczbą zgłosek, jakie Hiszpanie potrafią wymówić w ciągu sekundy w swoim rodzimym języku.

  • Ojczyzna lizaków

Czy wiecie, że popularne lizaki Chupa-Chups pochodzą właśnie z Hiszpanii? Ich nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa chupar, które oznacza tyle co „ssać”.

  • Język gwałtownych emocji

Ze względu na swoją melodyjność język hiszpański jest nie tylko przyjemny dla ucha, lecz także naładowany silnymi uczuciami. Jeżeli więc chcemy poprawnie odczytać intencje rozmówcy, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego słowa, lecz także na akcent i specyficzną „muzykę” jego wypowiedzi.

  • Drugi język na kuli ziemskiej

Dobrze przeczytaliście. Język hiszpański jest drugim w kolejności najczęściej używanym językiem na Ziemi. Na całym świecie jest aż 1,5 miliarda posługujących się nim osób, z czego dla ok. 650 000 000 spośród nich jest to mowa ojczysta.

  • Żadnych hot-dogów

Hiszpanie są do tego stopnia zakochani we własnej mowie, że praktycznie nie stosują anglicyzmów ani fonetycznych zapożyczeń z innych języków. To właśnie dlatego w Hiszpanii niezwykle trudno jest np. kupić hot-doga, za to wszędzie można znaleźć… perritos calientes, czyli „ciepłe pieski”!

  • Liczenie a kamyczki

Hiszpańskie słowo calcular („liczyć”), które jest krewniakiem naszego kalkulatora czy kalkulacji, pochodzi od łacińskiego calculus, czyli „kamyczek”. Wynika to z faktu, że w dawnych czasach rachunków uczono się, licząc właśnie kamyczki.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam przygotowany przez nas zestaw ciekawostek. Czy znacie jakieś interesujące lub szokujące fakty o języku hiszpańskim, których nie wymieniliśmy? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij ten wpis

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili